Kelti na Havránku
Havránok- archeologické múzeum (archeoskanzen)
Územie Liptova bolo osídlené už od praveku, čo dokladujú nálezy neolitického pôvodu (spred 6000 rokov). Významnejšie osídlenie pochádza z mladšej doby bronzovej (1000 p.r.n.l.), k najvzácnejším nálezom patria bronzové meče tzv. liptovského typu.
Dôležitú kapitolu histórie Liptova tvoria Kelti. Havránok je jedným z najdôležitejších archeologických nálezísk na Slovensku, dokumentujúce prítomnosť keltských národov na Liptove od 1. pol. IV. storočia p.r.n.l.
Archeológovia tu našli pozostatky osídlenia z mladšej doby železnej, tiež nazývanej Laténskym obdobím. Kelti boli prví známi obyvatelia Slovenska. Liptovský Kelti patrili k pokoleniu Kotynov. Rozsah hradiska naznačuje, že Havránok bol ich sídlom nadregionálneho významu. Okrem veľkého množstva keramiky, šperkov a predmetov z bronzu a železa sa tu našli zvyšky opevnenia, kultového obetišťa a keltských obytných domov. Na Havránku bola použitá tzv. experimentálna archeológia. Objavené nálezy boli zakonzervované, a kreatívnym spôsobom sprístupnené návštevníkom, vďaka čomu vznikol prvý slovenský archeologický park v prírode, kde môžme obdivovať repliky obytných budov, hrnčiarskej pece, miesto pre obete a opevnenie so vstupnou bránou.